Min ansökan till bergskolan i Filipstad gick som väntat… Jag kom inte in. Så nu är det tillbaks till jobbet som vanligt med en nyrenoverad rygg som blivit sämre än innan renoveringen … Suck… Men det gör inget, mediciner växer som ogräs ute i naturen och det är dags att ta reda på vilka örter som tar bort hugg, utstrålning och känsel bortfall… samt min empati för läkare sjukgymnaster och andra kvacksalvare! Det är väl så att skall man få något gjort så får man göra det själv, det verkar även gälla sjukvården….
Någon som känner en ”bra doktor” som inte är hårt hållen av politikiska besut….
Nåja, till affärerna. 6/8-45 var årsdagen för den första atombomben över japan tre dagar senare var det dags igen… Fruktansvärd förödelse och mellan 90.000-160.000 döda i hiroshima och 60.000-80.000 i Nagasaki.. Varav hälften tros ha dött vid smällen och resterande av strålskador, brännskador, osv, osv…. Borde inte de anfallen klassas som etnisk utrensning?
Jag antar att det fick Kriget att ta slut lite fortare, men var de tvugna att bomba civilamål? Som tur är har inga fler galningar gett klartecken till en Nukleär attack. men det är väl bara en tidsfråga?
Vad som är roligare är att nu börja norrskenssäsongen igen Hipp, hipp hurra… I år så har vi fått våran beskärda del av Noctilucenta moln och jag har faktisk fått en del bra bilder, men nu tar den säsongen slut och norrsken och stjärnbilderna börjar synas ordentligt igen. Detta år skall vara ”peaken” på solfläckscykeln och forskarna har redan börjat varna för den polskiftning som solen kommer att genom gå. Vad som brukar ske vid en skiftning är kraftiga solutbrott med klass X-varning som följd och har man tur så kan södra Sverige också få se norrsken. Ett annat roligt scenario som kan uppstå är att elnäten blir överbelastade och att data trafiken slås ut, men då går väl svenskarna under? För hur skall de då kunna micra sin ”Felix färdiglagad sörja” och när inte affärerna har öppet på grund utav att anställda inte kan räkna på fingrarna, haha…. Men det vore skôj som vi säger i Wermland… Väl mött!
Åter igenom mycket intressant …ser fram emot många..kloka..tänkvärda inlägg. Trevlig helg:)